شورای نگهبان لایحه پالرمو از اجزای FATF را رد کرد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌عباسعلی کد خدایی سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز (شنبه) در نشست خبری به ارائه گزارشی از مصوبات اخیر شورای نگهبان پرداخت و اظهار داشت: با توجه به اینکه در آستانه ۲۶ تیر ماه سالروز تشکیل شورای نگهبان قرار داریم گزارشی درمورد فعالیت‌های شورا ارائه کنیم.

وی افزود: در ۲۰ تیر سال ۹۶ تا ۲۰ تیر سال ۹۷، تعداد ۶۲ مصوبه از مجلس شامل ۳۳ لایحه و ۲۹ طرح تقدیم شورای نگهبان شده که ۲۸ مصوبه در همان مرحله اول به تایید شورای نگهبان رسیده است و ۲۰ مصوبه هم بعد از رفع ایرادات از سوی مجلس در یک یا دو مرحله مورد تایید شورای نگهبان واقع شده است، ۱۴ مورد هم همچنان در حال بررسی بین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام است. 

کدخد ایی تصریح کرد: ۱۵ اساسنامه هم توسط هیات وزیران تقدیم شورای نگهبان شده بود که ۱۴ اساسنامه به تایید شوراینگهبان رسیده  و تنها یک اساسنامه دارای ایراد بود، همچنین ۱۴۰ نامه از سوی دیوان عدالت اداری طی یکسال گذشته مبنی بر خلاف شرع بودن تقدیم شورای نگهبان شده بود طی بررسی‌ها مشخص شد ۸۲ نامه خلاف شرع نبوده و ۱۸ مورد خلاف موازین شرع بوده است،‌ ۶ نامه همه دارای ابهام بوده و ۳۶ نامه نیز همچنان در حال بررسی است. 

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای کریمی قدوسی نماینده مشهد پیش از این در اظهاراتی گفته بود صلاحیت روحانی در شورای نگهبان در انتخابات ۹۶ رد شده بود اما با تهدید روحانی شورای نگهبان او را تایید کرد،‌ آیا این اظهارات درست است یا نه؟ توضیح داد: آنچه که وظیفه ماست این است که همه گزارشات شورای نگهبان از طرف بنده ارائه می‌شود و هر خبری غیر از این را باور نکنید،‌ بنده قبلا در این زمین پاسخ داده‌ام و همین اندازه کفایت می‌کند. 

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نظر رهبر انقلاب درباره الحاق ایران به لایحه پالرمو که در دیدار نمایندگان با ایشان نکاتی را فرموده‌ بودند، گفت: نظر رهبر معظم انقلاب برای همه دستگاه‌ها صاحب و حاکم است اما این مانع از آن نمی‌شود که دستگاه‌ها به وظایف خودشان عمل نکنند، این مصوبه هنوز به دست ما نرسیده است. 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به برگزاری انتخابات مجلس در سال ۹۸، شاهد موج جدید از حملات به شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت داوطلبان هستیم، نظر شما در این زمینه چیست؟ تصریح کرد: هر جایی که به درستی به وظایفش عمل کند، همواره مورد هجمه دشمن قرار می‌گیرد، ان‌شاءالله شما رسانه‌های داخلی در برابر این هجمه‌ها به وظایف خودتان عمل خواهید کرد. 

کدخدایی خاطرنشان کرد: هرگونه فعالیت افرادی که مورد نگاه انتخاباتی هستند برای ادوار آینده، مورد رصد شورای نگهبان قرار دارند آن هم به حکم قانون است نه توسعه اختیارات و فعالیت این افراد در شورای نگهبان محل بحث خواهد بود.

وی همچنین در ابتدای نشست خبری خود درباره مصوبات اخیر شورای نگهبان گفت: در جلسه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۶ لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مورد ایراد شورای نگهبان واقع شد و برای رفع ایرادات و اصلاح به مجلس شورای اسلامی ارجاع شد، در ماده ۳ لایحه، ایراد سابق شورای نگهبان کماکان به قوت خود باقی است، همچنین در ماده ۱۴ نسبت به مواردی که شرعاً مصارف دیگری دارد و مشمول مصادره می‌شود، اشکال دارد، ۸ مورد هم تذکر درباره غلط‌های تایپی و امثالهم به مجلس اعلام شده است؛ ۲ مورد ایراد از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به این لایحه اعلام شد که شامل مغایرت با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های امنیتی بوده که این دو ایراد وفق بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی از سوی شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است تا در خصوص لایحه مذکور عیناً برای اقدام لازم ارسال شد.

کدخدایی یادآور شد: لایحه اصلاح قانون مبارزه پولشویی که جزو مصوبات ۴ گانه موسوم به FATF است نیز در جلسه ۹ خردادماه ۹۶ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای شورای نگهبان اعلام کردند که علاوه بر ایرادات متعدد وارد بر مواد و بندهای این مصوبه، با عنایت به قضایی بودن لایحه، این لایحه می‌بایست از سوی قوه قضائیه تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شد فلذا مصوبه مغایر بند ۲ اصل ۱۵۸ قانون اساسی و نظریه تفسیری مورخ ۳۰ مهرماه ۱۳۷۹ شورای نگهبان است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *